Transpoziční novela zákoníku práce 2024

V návaznosti na nedávné změny v pracovním právu přinášíme přehled transpoziční novely zákoníku práce, která byla přijata zákonem č. 230/2024 Sb. Tato novela, účinná od 1. srpna 2024, přináší zásadní úpravy v oblasti zpracování mezd. Změny ovlivní nejen postupy v oblasti valorizace minimální mzdy, ale také nové požadavky na odměňování a flexibilitu pracovních vztahů. Pro efektivní adaptaci na tyto změny je klíčové mít mzdový software, který sleduje legislativní novinky a včas je implementuje do programu.

Účel Novely

Novela plní transpoziční účel, a reaguje na požadavek evropské směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2041 ze dne 19. října 2022 o přiměřených minimálních mzdách v Evropské unii.

Nad rámec transpozice Novela plní cíle stanovené programovým prohlášením vlády, přičemž současně zavádí změny ve snaze vyhovět požadavkům současné praxe a přinést tak další posun ve flexibilitě pracovněprávních vztahů.

Změny, které novela přináší

Novela zavádí zásadní změny, které ovlivní zejména dosavadní postupy v praxi uplatňované ve vztahu k valorizaci minimální mzdy, institutu zaručené mzdy, kolektivnímu vyjednávání za účasti více odborových organizací, plánování dovolené zaměstnanci a rozvrhování pracovních směn.

O některých změnách jsme Vás již informovali, zde přinášíme výčet všech:

Koho se Novela dotkne?

S ohledem na rozsah a povahu uvedených změn lze očekávat, že se tyto změny promítnou téměř do každého pracovněprávního vztahu.

Od kdy je Novela účinná?

V souvislosti s Novelou je zavedena dělená účinnost, přičemž téměř v celém svém rozsahu je novela účinná již od 1. 8. 2024. Výjimku představuje samorozvrhování směn, které Novela umožní až s účinností od 1. 1. 2025

Jakým způsobem bude fungovat valorizační mechanismus minimální mzdy?

Dosavadní každoroční vyjednávaní tripartity ohledně navyšování se v praxi příliš neosvědčilo, a proto je za tímto účelem zaveden valorizační mechanismus mzdy, na základě, kterého se výše minimální mzdy:

  • stanoví jako součin predikce průměrné hrubé měsíční mzdy na následující kalendářní rok a koeficientu pro výpočet minimální mzdy;

Pozn. Minimální mzda by tak podle poslední známé predikce (z dubna 2024) mohla dosáhnout 20 600 Kč v roce 2025 a 22 100 Kč v roce 2026. Cílem MPSV je dosažení relace minimální mzdy k průměrné mzdě ve výši 47 % do roku 2029. Tato relace bude v následujících letech postupně rovnoměrně zvyšována každý rok o 1,2 p. b. Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo v srpnu návrh koeficientů pro výpočet minimální mzdy v roce 2025 a 2026 do mezirezortního připomínkového řízení. Její výše by se měla na základě tohoto návrhu pohybovat přibližně na úrovni 42,2 % průměrné mzdy v roce 2025 a 43,4 % průměrné mzdy v roce 2026.

  • bude ze strany MPSV každoročně vyhlášena pro následující kalendářní rok, a to sdělením ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv učiněném do 30. září takovému kalendářnímu roku předcházejícím;
  • za předpokladu, že bude valorizační mechanismus uveden úspěšně do praxe, měla by minimální mzda během následujících 5 let dosáhnout alespoň 47% průměrné mzdy.

Nad rámec výše uvedeného novela zakotvuje tzv. orientační referenční hodnotu stanovenou jako 47 % průměrné mzdy v národním hospodářství. Ta bude plnit funkci jakéhosi ukazatele pro hodnocení přiměřenosti stávající úrovně minimální mzdy, a tedy nebude cílem k dosažení daného procenta.

Institut zaručené mzdy a zaručeného platu

Významné změny zavádí transpoziční novela ve vztahu k institutu zaručené mzdy, který v praxi slouží ke stanovení nejnižší mzdy za práci zohledňující její složitost, odpovědnost a namáhavost.

V soukromém sektoru bude tento institut zrušen bez náhrady, přičemž ochrana zaměstnanců před nepřiměřeně nízkým oceněním práce bude zajištěna prostřednictvím valorizačního mechanismu a dále kolektivního vyjednávání.

Naopak u veřejného sektoru se zavádí tzv. zaručený plat, jehož úrovně jsou stanoveny ve 4 skupinách prací, a to v rozsahu od výše minimální mzdy až do jejího 1,6násobku. Přesné rozdělení stanoví vláda svým nařízením, a to primárně podle požadovaného vzdělání.

Novela a výhody v oblasti pracovněprávních vztahů

V rámci Novely byly přijaty i účinné nástroje, které mohou nastavení vztahů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli v praxi významně ulehčit, přičemž mezi tyto patří:

  1. Možnost u DPP/DPČ sjednat odměnu v sobě již zohledňující práci v noci, o víkendech či ve ztíženém prostředí

⟶ není již nutné dodatečně upravovat odměny dle odpracovaných podmínek

Rozsah musí být předem sjednán.

  1. Možnost samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem

⟶ nástroj k dosažení větší flexibility a sladění pracovního a osobního života zaměstnance

Se zaměstnavatelem musí být o tomto uzavřena písemná dohoda.

  1. Zrušení povinnosti písemně vydávat rozvrh čerpání dovolené

⟶ nástroj k flexibilnějšímu plánování čerpání dovolené dle přání zaměstnanců

Nadále však konkrétní dobu čerpání dovolené oznamuje zaměstnavatel zaměstnanci dopředu a písemně v souladu se stávajícími pravidly.

Stejně tomu bude i v případě ostatních zákonem stanovených principů čerpání dovolené, které rovněž zůstaly neměnné.

Pluralita při kolektivním vyjednávání

 Změna pravidel kolektivního vyjednávání rovněž vychází z požadavku evropské legislativy, která si tak klade za cíl jej posílit zejména v oblasti mezd, a to jak na odvětvové i meziodvětvové úrovni.

Novela tak stanoví, že pokud se odborové organizace do 30 dnů od zahájení jednání nedohodnou, bude moct zaměstnavatel za splnění zákonných podmínek uzavřít kolektivní smlouvu s odborovou organizací s nejvyšším počtem členů, kteří jsou u daného zaměstnavatele zaměstnáni.

Způsob kolektivního vyjednávání v rámci podniků bude tak novelou významně rozšířen, především se pak stane pro mnohé zaměstnavatele efektivnějším prostředkem, jak v praxi docílit svých požadavků.

 

Přihlaste se k odběru našeho Newsletteru.

Přihlaste se a získávejte informace o mzdových a personálních novinkách včas.